Suksesi i Zaevit, “Tym i bardhë në Shkup, mjegull në Athinë” - Bota Sot
Suksesi i Zaevit, “Tym i bardhë në Shkup, mjegull në Athinë”

Maqedonia

Suksesi i Zaevit, “Tym i bardhë në Shkup, mjegull në Athinë”

Më: 12 janar 2019 Në ora: 13:43
Zoran Zaev

Vetëm disa çaste pasi Parlamenti në Shkup votoi me 81 vota ndryshimet kushtetuese me bazë Marrëveshjen e Prespës, kryeministri grek Alexis Tsipras i ka telefonuar homologut të tij Zoran Zaev, duke e përgëzuar për suksesin e përfundimit të këtij procesi.

Pasoi një “cicërimë” e arkitektit të palës greke në këtë marrëveshje, ish ministrit të Jashtëm Nikos Kotzias, që shkruan në llogarinë e tij: Maqedonia e Veriut, mirëseerdhe në jetën tonë!

Por, ndërsa përqafimet dhe urimet në Shkup kanë mbaruar mbrëmjen e së premtes, që të hyjë në fuqi kjo marrëveshje e rëndësishme duhet të kalojë edhe nga Parlamenti grek, aty ku skena politike po zien në javët e fundit dhe polarizimi ndodhet në pikën kulmore.

“Tym i bardhë në Shkup, mjegull në Athinë”, është titulli karakteristik i “Gazetës së Redaktorëve”, që pasqyron realisht gjendjen, pasi për pak ditë kryeministri grek do të sjellë për miratim marrëveshjen në Parlament, aty ku aleati i tij qeveritar, kreu i partisë “Grekët e pavarur”, Panos Kammenos këmbëngul të mos e votojë atë.

Ndërkohë, Alexis Tsipras thekson se, ai do të vazhdojë të qeverisë edhe me pakicë parlamentare, ndërsa paralajmëron kundërshtarët e tij politikë se, në rast se do të kërkojnë votëbesimin e qeverisë në Parlament, ai ka 151 nga 300 deputetët që do ta mbështesin kabinetin e tij deri në zgjedhjet e përgjithshme, të cilat ai ripërsërit se do të zhvillohen në tetor.

E ndërsa pritet një takim midis kryeminsitrit Tsipras dhe aleatit të tij Kammenos, ku do të vendoset divorci politik ose bashkëjetesa e mëtejshme deri në zgjedhje, partia qeveritare akuzon opozitën e “Demokracisë së Re” se një zyrtar i lartë i saj ka dërguar mesazhe kërcënimi për çdo deputet konservator që do të votojë pro Marrëveshjes së Prespës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...