Përforcim i shoqërisë qytetare për reforma efikase në gjyqësor - Bota Sot
Përforcim i shoqërisë qytetare për reforma efikase në gjyqësor

Maqedonia

Përforcim i shoqërisë qytetare për reforma efikase në gjyqësor

Më: 31 janar 2019 Në ora: 09:23
Ilustrim

Në infoqendrën e Bashkimit Evropian në Shkup sot do të mbahet ngjarje fillestare për shënimin e IPA 2014 skemës së granteve “Përforcim i shoqërisë qytetare për reforma efikase në gjyqësor”.

Janë paralajmëruar fjalime të ministres së Drejtësisë Renata Deskoska dhe Nikolla Bertolini nga Delegacioni i Bashkimit Evropian.

IPA 2014 Grant projekti  “Përforcim i shoqërisë qytetare për reforma efikase në gjyqësor” është pjesë e IPA II Programit aksional 2014 “Mbështetje e Sektorit Drejtësi”. Buxheti i përgjithshëm i projektit është 1.051.000 euro, ndërsa vlera maksimale e një granti është 200.000 euro.

Qëllimet konkrete të projektit janë mbështetje e sektorit qytetar për vlerësim të performancave të sektorit të gjyqësorit në bashkëpunim me palët e prekura nga sektori publik, sigurimin e së drejtës juridike për qytetarët dhe përmirësimin e partneriteteve mes burgjeve, shërbimeve të probacionit dhe organizatave nga sektori qytetar për promovimin e rehabilitimit dhe përfshirjes sociale, duke përfshirë edukim, punë dhe aktivitete të tjera.

Shfrytëzues të skemës së granteve janë Instituti për Politikë Evropiane (EPI) – Shkup dhe Asociacioni për iniciativa zhvillimore  ZENIT, Shoqata e qytetarëve Instituti për të drejtat e njeriut dhe Qendra për hulumtime dhe analiza juridike, Asociacioni për iniciativë demokratike dhe Koalicioni i shoqatave të qytetarëve “Të gjithë për gjykim të drejtë”, Shoqata e juristëve të rinj të Maqedonisë dhe SOS Fshati i fëmijëve Maqedoni, FLOROZON – Qendra për demokraci ekologjike dhe Environmental Management and Law Association, Hungari dhe Qendra kombëtare rome dhe Shoqata SIMBIOZIS.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...