Vdes një person nga gripi - Bota Sot
Vdes një person nga gripi

Maqedonia

Vdes një person nga gripi

Më: 7 shkurt 2019 Në ora: 17:52
Ilustrim

Për shkak të komplikimit të gripit sezonal Karil dje ka vdekur një 24-vjeçare.

24-vjeçarja me Sindrom Down sot ka ndërruar jetë nga gripi i derrave Karil. Kjo është viktima e dytë brenda dy ditëve nga gripi në vend. Dje po nga ky grip ka ndërruar jetë edhe një pesë vjeçare.

“Të dy rastet janë me komorbiditet. Për fëmijën kemi kuptuar se ka pasur astmë, ndërsa vajza e cila vdiq nga Karil q ishte me Sindrom Down.  Ata ka ndërruar jetë për shkak të dëmtimeve të rënda të mushkërive dhe mëlçisë”, tha Zharko Karaxhovski nga Instituti për Shëndet Publik.

Për momenti ka shumë të sëmurë nga gripi, por ai nuk është vdekjeprurës siç është gripi i derrave.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...