Ivanov nuk firmos dekretet për shpalljen e 11 ligjeve - Bota Sot
Ivanov nuk firmos dekretet për shpalljen e 11 ligjeve

Maqedonia

Ivanov nuk firmos dekretet për shpalljen e 11 ligjeve

Më: 11 mars 2019 Në ora: 18:25
Presidenti i Maqedonisë së Veriut Ivanov

Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Gjorge Ivanov nuk ka nënshkruar dekretet për shpalljen e  11 Ligjeve të miratuara nga Kuvendi me datë,28.02.2019, 04.03.2019 dhe 06.03.2019. Të gjitha këto, Ligje ku përdoret emrin i ri i shtetit. Nga Kuvendi njoftojnë se Ivanov mos nënshkrimin e dekreteve e ka arsyetuar me mbrojtjen Kushtetutës dhe interesave të shtetit.

Sot gjithashtu skadon afati në të cilin presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Gjorgje Ivanov, duhet të nënshkruan dekretet për shpalljen e tre ligjeve të miratuara me shumicë prej dy të tretave, respektivisht, Ligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Gjykatat, Ligji për kundërvajtje dhe Ligjin për kontestet administrative.

Sipas nenit 75, paragrafi 3 nga Kushtetura, Ivanov është i detyruar të nënshkruajë dekretet për ligjet  të cilët kërkojnë gjithsej 80 vota në Kuvend.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...