Biznesi në Maqedoni është i rezervuar për rritjen e pagës minimale - Bota Sot
Biznesi në Maqedoni është i rezervuar për rritjen e pagës minimale

Maqedonia

Biznesi në Maqedoni është i rezervuar për rritjen e pagës minimale

Më: 6 prill 2019 Në ora: 12:36
Ilustrim

Qeveria mbetet në idenë për të rritur pagën minimale këtë vit, edhe pse vetëm se tashmë në 12 mijë denarë para një vit e gjysmë.

Kjo duhet të njihet pas analizave dhe konsultimeve midis ministrive të punës dhe financës me punëdhënësit dhe grupin e tekstilit dhe lëkurës. Për më tepër, siç ka paralajmëruar qeveria, do të kujdeset për të mos dëmtuar kompanitë dhe për të mos rrezikuar qëndrueshmërinë e tyre.

Nga sektori i biznesit besojnë se në këtë moment me një rritje të mundshme të re më të madhe se ajo që do të dakordohej, paga minimale do të jetë më shumë se 50 përqind e pagës mesatare në Republikë dhe se një sasi e tillë e lartë e pagës minimale në krahasim me pagën mesatare mund të shkaktojë demotivim për hapjen e vendeve të reja të punës dhe reduktimin e vendeve të punës ekzistuese.

Sipas Lidhjes së Sindikatave të Maqedonisë, ka hapësirë për rritjen e pagës minimale, e cila aktualisht është 12.165 denarë. Llogaritjet e Sindikatës tregojnë se ka nevojë për të rritur pagën minimale me të paktën 12 përqind.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...