Që nga qeverisja e LSDM-së, rriten çmimet e lëndëve djegëse - Bota Sot
Që nga qeverisja e LSDM-së, rriten çmimet e lëndëve djegëse

Maqedonia

Që nga qeverisja e LSDM-së, rriten çmimet e lëndëve djegëse

Më: 16 prill 2019 Në ora: 15:38
Nafta

Komisioni Rregullator për Energjetikë njoftoi se do të rritet çmimi i lëndëve djegëse. Kjo ka irrituar shumë qytetarë, ku edhe shumë nga mediumet kanë vënë në krye titull, “Çmime të larta të lëndëve djegëse”. Por, sipas kryeministrit Zoran Zaev, rritja e çmimeve është bërë vetëm për 3 denarë, për gjatë kohës së qeverisjes së tij.

Që nga 1 janari 2018, akciza për naftën është rritur me 3 denarë dhe, siç njoftoi qeveria, pritet të mbledhë të ardhura shtesë prej 1.6 miliardë denarë për akcizën dhe 350 milionë denarë për TVSH-në Buxhet, që është rreth 32 milionë euro kosto shtesë për qytetarët. Në të njëjtën kohë, çmimi i naftës u rrit me 3.54 denarë.

Çmimi me pakicë i naftës dy vjet më parë ishte 46 denarë për litër, ndërsa Eurosuper ishte 59.50 denarë.

Me vendimin e fundit të Komisionit Rregullator për Energjetikë ka  një rritje të rafinerisë dhe çmimeve me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht me 4.93%, pra 3.21% në krahasim me të rafinerisë dhe çmimet pakicë të derivateve të naftës në bazë të vendimit të Rregullatorit të Komisioni për Energjinë dhe Shërbimet e Ujit të Republikës së Maqedonisë nga data 01.04.2019.

Çmimi me pakicë i benzinës EUROSUPER BS-95 dhe BS-98 rritje EUROSUPER nga 3.00 denarë / litër, dmth 2.50 denarë / litër, krahasuar me çmimet e përcaktuara me vendim të 04.01.2019, dhe kështu çmimi me pakicë i EUROSUPER BS-98 është 71.50 denarë / litër, ndërsa çmimi me pakicë i EUROSUPER BS-98 është 73.00 denarë / litër.

Çmimet me pakicë të Eurodiesel naftë (DE V) dhe të lehta shtesë karburantit shtëpiak (EL-1) është rritur për 1.50 denarë / litër, krahasuar me çmimet e përcaktuara me vendim të 04.01.2019, dhe çmimi me pakicë i Eurodiesel naftë (DE V) është 62.50 ditë / litër, ndërsa çmimi me pakicë i dritës shtesë (EL-1) është 51.00 ditë / litër.

Çmimi me pakicë i naftës së papërpunuar rritet M1-HC nga 1.080 denarë / kg në krahasim me çmimin e përcaktuar me vendim të 04.01.2019, dhe me çmimin e naftës së papërpunuar M1 HC është 34.455 denarë / kg.

Çmimet e reja  kanë hy në fuqi dhe do të vlejnë dy javë, nga sot.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...