Gjykata Themelore Shkupi II reagon ndaj pohimeve të AMM - Bota Sot
Gjykata Themelore Shkupi II reagon ndaj pohimeve të AMM

Maqedonia

Gjykata Themelore Shkupi II reagon ndaj pohimeve të AMM

Më: 18 prill 2019 Në ora: 18:49
Gjykata Themelore Shkupi II

Gjykata Themelore Shkup II Shkup ka demantuar pohimet në lidhje me reagimin e Asociacionit të Mediave të Maqedonisë (AMM), të publikuara në disa media.

Në reagimin e Gjykatës thuhet se në rastin në fjalë, është masë e përkohshme me të cilën kërkohet një vendim mbi masën e përkohshme për të publikuar një listë të çmimeve në faqen e internetit të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve.
“Përkatësisht, në këtë procedurë nuk është marrë vendim për kërkesë monetare, por as nuk bëhet fjalë për procedurë për padi, ndërsa propozuesi për arsyetimin e masës së përkohshme në procedurën për padi plotësisht do të tregojë shumën. Gjykata në këtë procedurë do të përcaktojë nëse propozuesi ka të drejtën e kompensimit të dëmit dhe eventualisht cila do të ishte shuma e dëmit”, thuhet në reagimin e Gjykatë Themelore Shkupi II.

Nga atje gjithashtu thonë se në rastin në fjalë, është vetëm një çështje e një propozimi për lëshimin e një mase të përkohshme, në të cilën procedon kjo gjykatë ka marrë vendim e cila ende nuk është përfundimtare dhe ligjërisht i vlefshëm. Për momentin, rasti është në procedurë ankimore dhe deri në marrjen e vendimit para Gjykatës së Apelit të Shkupit, nuk është e mundur të sulmohet gjykata e shkallës së parë dhe të konkludohen konkluzionet dhe vërejtjet si në reagimin e Asociacionit të Mediave të Maqedonisë (AMM).

Nga AMM dje reaguan ndaj vendimit të Gjykatës Themelore Shkupi II se televizioni “1Tv” duhet të dëmshpërblehet me 100 mijë euro ndërsa obligoi Komisionin Shtetëror të Zgjedhjeve që të publikojë çmimoren e televizionit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...