Bogojeski: E ardhmja evropiane e Maqedonisë varet nga zgjedhjet evropiane - Bota Sot
Bogojeski: E ardhmja evropiane e Maqedonisë varet nga zgjedhjet evropiane

Maqedonia

Bogojeski: E ardhmja evropiane e Maqedonisë varet nga zgjedhjet evropiane

Më: 19 prill 2019 Në ora: 00:38
Petar Bogojeski

Petar Bogojeski nga grupi i reformatorëve të OBRM-PDUKM-së për “Fokus” komentoi mbi disa tema që lidhen me zgjedhjet e ardhshme presidenciale. Ai shpreson për suksesin e OBRM-PDUKM-së dhe beson se bojkoti nuk është një zgjidhje.

“Është shumë e rëndësishme të theksohet se radikalizmi politik nuk është zgjidhje për shoqërinë në Maqedoni. Nuk ka fitim duke menduar për të kaluarën. Një bojkot i zgjedhjeve nuk do të ketë efekt. Sikur populli me të vërtetë besoi se me bojkot do të shpëtonin emrin, ndërsa shpëtuan vetëm një politikan, njëjtë edhe tani do të bëjnë një veprim të gabuar me bojkotin. Ne duhet të shikojmë drejt të ardhmes, drejt së ardhmes evropiane dhe të gjitha masovikisht të dalim në zgjedhje”, vlerëson Bogojeski.

Por, sipas tij, e ardhmja e Maqedonisë në BE do të varet më shumë nga zgjedhjet evropiane, jo nga presidenca jonë.

“E ardhmja evropiane e Maqedonisë varet nga rezultati i zgjedhjeve evropiane dhe jo nga zgjedhjet presidenciale. Nuk ka rëndësi se kush do të zgjidhet president, është e rëndësishme që kjo të bëhet në zgjedhjet më legjitime dhe më të suksesshme”, tha Bogojevski.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...