Nxënësit voziten me shoferë pa licencë - Bota Sot
Nxënësit voziten me shoferë pa licencë

Maqedonia

Nxënësit voziten me shoferë pa licencë

Më: 19 prill 2019 Në ora: 11:03
Nxënësit

Nxënësit e shkollave të mesme dhe fillore të Gostivarit udhëtojnë në furgona me shoferët që nuk kanë licencë shoferi. Shoferët nuk kanë asnjë çertifikatë mjekësore, dhe disa prej automjeteve nuk janë regjistruar, shkruan nezavisen.

Pas tragjedisë në fshatin Laskarci më 13 shkurt, ndryshimet në transport janë vetëm te raportet e publikuara nga kontrollet e veprimit të policisë që kanë bërë. Këto raporte, të cilat arrijnë pothuajse çdo ditë në media, nuk e ndryshojnë pamjen e funksionimit të transportit publik, por shihet se ka një qasje jo serioze për transportuesit e pasagjerëve të tyre.

Kontrolli i fundit i aksionit në Gostivar përfshinte 35 automjete, furgonë që transportonin nxënësit. Në Kërçovë në kontrollin e 60 automjeteve, 24 automjetet ishin të transporti publik të udhëtarëve që u dërguan për inspektim shtesë teknik në stacionet, dhe aty është konstatuar se një automjet kishte pajisje të dëmtuar të frenimit, I cili, njëhetrë ishte një nga arsyet kryesore që morën vdekjen 16 personave nga  autobusi i "Durmo Tours", i cili u përmbys në Laskar.

Në Shtip muajin e kaluar janë kontrolluar 23 autobusë, nga të cilat tetë janë përcaktuar me mosfunksionim teknike dhe dy autobusë kishin pajisje të dëmtuar. Në kontrollin e veprimit të kryer në Shkup, 49 autobusë dhe automjete që kryejnë transportin publik dërgohen për inspektim teknik. Ata gjetën 16 parregullsi, nga të cilat tetë automjete ishin me pajisje të frenimit të dëmtuar, etj.

Policia thotë se ata vazhdimisht kryejnë kontrolle dhe dorëzojnë urdhra për udhëtime të kundërligjshme dhe të detyrueshme dhe përgatisin kërkesa për fillimin e procedurave kundërvajtëse kundër individëve dhe personave juridikë. Megjithatë, gjërat nuk ndryshojnë, shoferët vazhdojnë të vozisin me mjete transporti që kanë defekte.

Për kontrollin e transportit publik ekzistojnë disa institucione kompetente - Inspektorati i Transportit, Ministria e Brendshme, dhe inspektimet e komunikacionit brenda komunave. 

Ndërkohë, Inspektorati i Transportit thotë se kontrollojnë transportuesit nëse kanë licenca, apo leje transporti. Drejtori Rufat Husseini thotë se ata po bëjnë vazhdimisht kontrolle, sipas planeve mujore dhe tremujore, si dhe kontrolle të jashtëzakonshme me kërkesë të shoqatave të tjera. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...