Është hapur linja telefonike e Avokatit të Popullit për shkeljen e të drejtës së votës - Bota Sot
Është hapur linja telefonike e Avokatit të Popullit për shkeljen e të drejtës së votës

Maqedonia

Është hapur linja telefonike e Avokatit të Popullit për shkeljen e të drejtës së votës

Më: 21 prill 2019 Në ora: 09:06
Avokati i Popullit

Qytetarët e Maqedonisë së Veriut mund të paraqesin shkelje të drejtës së votës në linjën telefonike falas: 0800:54321 që do të funksionojë nga ora 7:00 deri në ora 19:00 në zyrën e Avokatit të Popullit.

Siç njoftojnë nga zyra e Avokatit të Popullit për qytetarët do të jenë të hapura edhe shtatë zyrat e Avokatit të Popullit në Shkup, Tetovë, Manastir Kërçvovë, Kumanovë, Strumicë dhe në Shtip me qëllim të të ndihmohet në realizimin dhe mbrojtjen e të drejtave të tyre.

Krahas në zyrë personalisht dhe në linjën telefonike falas, qytetarët mund të mbrojtur të drejtat e tyre mund të paraqiten në numrat në vijim: Tetovë 044 344-082, Strumicë 034 329- 996, Kërçovë 045 228-586, Manastir 047 242-310, Shtip 032 389-701 dhe Kumanovë 031 431-488.

Ata shtojnë se Avokati i Popullit të drejtat e qytetarëve i mbron me ndërmarrjen e masave të menjëhershme për veprim efektiv nga ana e organeve kompetente në procesin zgjedhor dhe institucionet tjera që kanë të bëjnë me sigurimin e të drejtave të tyre të garantuara.

Avokati i Popullit potencon se e drejta e votimit është e drejtë kushtetuese që realizohet në zgjedhje të lira me votim të fshehtë dhe se askush nuk guxon të thirret në përgjegjësi për arsye të realizimit të kësaj të drejte.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...