Janë numëruar mbi 90% të votave në Maqedoninë e Veriut, rezultati po ngushtohet çdo herë e më shumë – shikoni kush po prinë me vota - Bota Sot
Janë numëruar mbi 90% të votave në Maqedoninë e Veriut, rezultati po ngushtohet çdo herë e më shumë – shikoni kush po prinë me vota

Maqedonia

Janë numëruar mbi 90% të votave në Maqedoninë e Veriut, rezultati po ngushtohet çdo herë e më shumë – shikoni kush po prinë me vota

Më: 21 prill 2019 Në ora: 23:00
Foto ilustrim

Sipas Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut  del që 90% e votave janë numëruar deri më tani.

Ndonëse që nga fillimi Stevo Pendarovski është kandidati i cili po prinë diferenca mes tij dhe kandidates së VMRO-DPMNE-së, Gordana Siljanovska – Davkova po ngushtohet çdo herë e më shumë. Diferenca mes tyre deri tash është me vetëm  1649 vota.

Sipas statistikave të deritashme  del që numri i votuesve të përpunuar është 1.644.739 apo shprehur në përqindje i bije 90,96%.

Në këtë rezultat të tre kandidatët për president të Maqedonisë së Veriut kanë marrë votat kështu:

Blerim Reka |Aleanca për shqiptarët dhe Lëvizja Besa, ka marrë 73.059 vota apo 10.66%,

Gordana Siljanovska – Davkova | OBRM-PDUKM ka marrë 290.378 votaapo 42.39%,

Stevo Pendarovski | LSDM, BDI, PDSH, Alternativa dhe tjerë, ka marrë 292.027 vota apo 42.63%.

Poashtu vlen të theksohet se numri i përgjithshëm i fletëvotimeve të pavlefshme  deri më tani po del të jetë 29.400 apo shprehur në përqindje, 4.29%.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...