Xhaferi: Zbatimi i Kodit etik do të ndikojë në mënyrë pozitive ndaj proceseve integruese - Bota Sot
Xhaferi: Zbatimi i Kodit etik do të ndikojë në mënyrë pozitive ndaj proceseve integruese

Maqedonia

Xhaferi: Zbatimi i Kodit etik do të ndikojë në mënyrë pozitive ndaj proceseve integruese

Më: 22 prill 2019 Në ora: 16:43
Talat Xhaferi

“Kodi etik dhe zbatimi i tij konsekuent është proces të cilin duhet ta udhëheqim në mënyrë cilësore dhe jo vetëm ne prej kësaj përbërje mandatare por edhe të gjitha gjeneratat e ardhshme. Respektimi konsekuent i normave etike dhe morale nga ne deputetët, pa dallim nëse jemi nga pushteti apo nga opozita në mënyrë shumë pozitive do të ndikojë ndaj proceseve integruese”.

Këtë e theksoi kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi në fjalimin në trajnimin për “Masat për promovimin e Kodit etik dhe ngritjen e vetëdijes për përmbajtjen e tij”, në organizim të Komisionit për Çështje të rregullores, imunitetit dhe mandateve të Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Ai shtoi se trajnimi i sotëm ka për qëllim të përcaktojë “Masat për promovimin e Kodit etik dhe ngritjen e vetëdijes për përmbajtjen e tij”, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Mendoj se pikërisht këtu është edhe esenca dhe qëllimi pasi bëhet fjalë për atë se si Kodi Etik të bëhet pjesë e kulturës tonë politike. Ky nuk është proces i cili përfundon vetëm me trajnimin e sotëm por do të duhet në mënyrë permanente të zhvillohet. Gjithsesi, krahas deputetëve, në këtë proces duhet të kyçet edhe administrata e Kuvendit”, tha Xhaferi.

Ai theksoi se normat morale dhe etike nuk janë kategori statistikore, ato vazhdimisht zhvillohen dhe plotësohen me njëra-tjetrën.

“Ne prej kësaj përbërje mandatare i bëmë hapat e parë, kemi mundësi t’i njoftojmë dhe shfrytëzojmë përvojat e parlamenteve të tjera, që gjithsesi është përparësi e jona. Për çdo rast, besoj se kjo përbërje parlamentare dhe këtu mendoj për përbërjen e plotë, shumicën dhe opozitën kemi kapacitet dhe vullnet të ballafaqohemi edhe me këtë sfidë, të vetëdijshëm se respektimi i normave dhe parimeve etike dhe morale është diçka për të cilën nuk fitohet çmim ose dekorata, por është detyrë e jona”, theksoi Xhaferi.

Përkujtoi se Kuvendi në vitin 2018 solli Kod etik për deputetët, ndërsa në shkurt të këtij viti kemi bërë edhe disa ndryshime dhe plotësime të caktuara.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...