Publikohet paga mesatare për muajin mars në Maqedoninë e Veriut - Bota Sot
Publikohet paga mesatare për muajin mars në Maqedoninë e Veriut

Maqedonia

Publikohet paga mesatare për muajin mars në Maqedoninë e Veriut

Më: 21 maj 2019 Në ora: 12:45
Paga mesatare

Paga mesatare neto e paguar për punëtorët në muajin mars të këtij viti ka qenë 24.590 denarë, që është 3.8 përqind më e lartë në krahasim me muajin mars të vitit të kaluar.

Sipas të dhënave të Entit Shtetëror për Statistika, rritja e pagës mesatare është për shkak të rritjes së pagave në sektorin e veprimtarisë shëndetësore dhe mbrojtjes sociale (11.4%), bujqësi, pylltari dhe peshkatari (8.2%) dhe transport (7.8%).

Sipas të dhënave të ESHS-së, paga mesatare bruto në muajin mars të këtij viti ka qenë 36.476 denarë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...