Maqedonia e Veriut do të hap ambasadë në Greqi dhe Greqia tek ne - Bota Sot
Maqedonia e Veriut do të hap ambasadë në Greqi dhe Greqia tek ne

Maqedonia

Maqedonia e Veriut do të hap ambasadë në Greqi dhe Greqia tek ne

Më: 31 maj 2019 Në ora: 15:00
Foto ilustrim

Ministritë e jashtme të Maqedonisë së veriut dhe Greqisë sot shkëmbyen nota diplomatike, sipas të cilave zyrat për lidhje në Athinë dhe Shkup ngrihen në nivelin e ambasadave në përputhje me marrëveshjen e Prespës, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Ministritë e Punëve të Jashtme të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Republikës së Greqisë, sot shkëmbyen nota diplomatike, me të cilat, në bazë të nenit 10 të marrëveshjes përfundimtare për të zgjidhur dallimet e përshkruara në rezolutat 817 (1993) dhe 845 (1993) të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për anulimi i marrëveshjes së përkohshme të vitit 1995 dhe krijimin e partneritetit strategjik midis palëve, ngritet nivelin e zyrës për lidhje në Athinë në nivelin e Ambasadës së Republikës së Maqedonisë së Veriut, zyra për konsullore, ekonomike dhe transaksionet komerciale në Selanik në nivelin e Konsullatës së Përgjithshme, ndërsa, zyra e lidhjes në Shkup të ngritur nivelin e Ambasadës së Republikës së Greqisë, zyra për Çështje Konsullore, ekonomike dhe tregtare në Manastir të ngritet në nivelin Konsullatës së Përgjithshme”, deklarojnë nga Ministria e Jashtme.

Maqedonia në të gjitha vendet evropiane ku ka përfaqësues diplomatik, vetëm në Greqi deri më tani nuk ka pasur ambasadë. Në shkurt të këtij viti, qeveria miratoi vendim për të hapur ambasadë në Athinë dhe Konsullatën e Përgjithshme në Selanik. Vendimet zbatohen me hyrjen në fuqi të ndryshimeve kushtetuese në Maqedoni.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...