Katrougalos: BE të vlerësoj vullnetin e Maqedonisë së Veriut të treguar me marrëveshjen e Prespës

Maqedonia

Katrougalos: BE të vlerësoj vullnetin e Maqedonisë së Veriut të treguar me marrëveshjen e Prespës

Më: 17 qershor 2019 Në ora: 19:34
Georgios Katrougalos

Ne nuk kemi të drejtë të kërkojmë zbatimin e reformave radikale, respektimin e legjislacionit evropian dhe pastaj të tërhiqemi pa asnjë arsye, sepse mund të ketë pasoja të rëndësishme për rajonin dhe Evropën, tha ministri i Jashtëm grek, Georgios Katrougalos në një intervistë për gazetën “Avgi”. Ai theksoi se BE duhet gjithashtu të respektojë reformat e brendshme dhe të demonstrimin e vullnetit politik nëpërmjet marrëveshjes së Prespës.

I pyetur nëse Greqia deri në vjeshtë ka ngrirë ftesën për të filluar negociatat e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, Katrougalos u përgjigj se mundësia është ende e hapur dhe se përsëri Greqia mbështet perspektivat evropiane të të dyja vendeve, nëse përmbushen parakushtet e BE-së që zbatohen për të gjitha vendet kandidate, njofton AIM nga Athina.

“Veçanërisht në lidhje me Maqedoninë e Veriut, duhet të jetë e vlerësuar se jo vetëm se u përgjigj kërkesave për reformat e nevojshme të brendshme, por edhe vullnetin politik për të zgjidhur mosmarrëveshjet me fqinjët që treguan me marrëveshje e Prespës. Ndryshimi i qëndrimit të evropianëve do të ishte një goditje ndaj besueshmërisë së BE-së. Ne nuk kemi të drejtë të kërkojmë reformë radikale dhe respektimin e legjislaturës, ndërsa pastaj të tërhiqemi pa arsye, sepse ajo mund të ketë pasoja të rëndësishme jo vetëm për rajonin por edhe për Evropën në tërësi”, tha Katrougalos për “Avgi”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat