‘Negociatat’, Pendarovski: BE përforcoi kriteret për anëtarësim - Bota Sot
‘Negociatat’, Pendarovski: BE përforcoi kriteret për anëtarësim

Maqedonia

‘Negociatat’, Pendarovski: BE përforcoi kriteret për anëtarësim

Më: 19 qershor 2019 Në ora: 21:13
Presidenti, Stevo Pendarovski

Presidenti, Stevo Pendarovski, pret që procesi i anëtarësimit të jetë i vështirë, por nuk ka dashur të komentojë vendimin e djeshëm të ministrave të BE-së.

Sipas tij, na pëlqen ne ose jo, BE ka përforcuar kriteret për anëtarësimin e anëtareve të reja.

“Pritet vendim i Bundestagut gjerman në dy seancat e tyre të shtatorit. Afatet dihen dhe agjenda dihet dhe pas kësaj do të presim vendim formal të BE-së. Ai do të jetë një proces shumë i gjatë.

Çdo anëtare e re e BE-së negocion më gjatë se anëtarja paraprake dhe çdo kandidate e radhës kalon proces më të vështirë negociatash se paraardhëset. E drejtë ose jo, BE-ja i përforcon kriteret për anëtarësim”,- deklaroi presidenti i RMV-së, Stevo Pendarovski.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...