“Nota mesatare e maturës shtetërore në Maqedoni është pasqyrë e gjendjes në arsim” - Bota Sot
“Nota mesatare e maturës shtetërore në Maqedoni është pasqyrë e gjendjes në arsim”

Maqedonia

“Nota mesatare e maturës shtetërore në Maqedoni është pasqyrë e gjendjes në arsim”

Më: 6 korrik 2019 Në ora: 12:12
Matrua shteterore

“Rezultatet e maturës shtetërore edhe një herë kanë vërtetuar cilësinë e dobët të arsimit në vend. Nota mesatare 3.47 është shenjë e mjaftueshme se nevojiten reforma të brendshme në arsim”, thotë profesori Avzi Mustafa.

Ai shton se reformat duhet të përfshijnë drejtimet profesionale të cikleve më të ulëta, përmirësimin e teksteve dhe metodave të arsimit.

“Byrja për zhvillimin e arsimit duhet t’i kthejë këshilltarët që dikur ishin në shkolla, kur tregonin dobësitë që shfaqeshin. Kjo tani nuk është, dhe kjo është më e rëndësishmja”, thotë Avzi Mustafa.

Nga sindikata e arsimit thonë se suksesi i dobët i maturës shtetërore në fakt është suksesi real që kanë treguar nxënësit. Por gjithashtu cilësia e dobët në arsim është pasojë e pagave të ulëta të nxënësve dhe mospasja e kushteve në shkolla.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...