Gjykata e Lartë e Maqedonisë të mërkurën vendos se cili ligj do të zbatohet në procedurat kundër gjykatësve - Bota Sot
Gjykata e Lartë e Maqedonisë të mërkurën vendos se cili ligj do të zbatohet në procedurat kundër gjykatësve

Maqedonia

Gjykata e Lartë e Maqedonisë të mërkurën vendos se cili ligj do të zbatohet në procedurat kundër gjykatësve

Më: 7 korrik 2019 Në ora: 16:08
Gjykata e Lartë e Maqedonisë

Gjykatësit e Gjykatës së Lartë të mërkurën do të mbajnë mbledhje ku do të marrin qëndrim nëse procedurat aktuale për shkarkimin e gjykatësve, duke përfshirë edhe gjykatësit e Gjykatës së Lartë, duhet të vlejë ligji i vjetër që ka masa më të ashpra, apo të riun.

Këtë propozim, kryetari aktual i Gjykatës së Lartë, Jovo Vengallovski tashmë e ka vendosur në rend dite para kolegëve të tyre javën e kaluar, por nuk kishte kuorum.

Dilema kryesore është nëse gjykatësit e Gjykatës së Lartë mund të vendosin, duke marrë parasysh se gjysma e tyre tashmë kanë procedura pranë Këshillit Gjyqësor.

Për momentin procedurë për shkarkim ka për 9 nga 18 gjykatës edhe atë tre gjykatës në krye me Vangellovskin për paraburgimin e Sead Koçan, më pastaj katër të propozuar për shkarkim për arratisjen e ish agjentëve Goran Grujevski dhe Nikolla Boshkoski, dhe dy gjykatës të tjerë ku Vangellovski nga ngritur nismë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...