Dimitrov në takimin joformal të OSBE-së në Sllovaki - Bota Sot
Dimitrov në takimin joformal të OSBE-së në Sllovaki

Maqedonia

Dimitrov në takimin joformal të OSBE-së në Sllovaki

Më: 8 korrik 2019 Në ora: 11:39
Nikolla Dimitrov

Ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov, sot dhe nesër do të merr pjesë në takimin joformal të OSBE-së, me ftesë të ministrit të Punëve të Jashtme të Sllovakisë vend që kryeson me OSBE-në, Mirosllav Lajçak.

Në takimin joformal ministrat e Punëve të Jashtme do të këmbejnë mendime për gjendjen e aktuale në rajon, si dhe për takimin e rregullt vjetor që këtë vit do të mbahet në Bratisllavë në dhjetor.

Pritet që diskutimi të fokusohet edhe në potencialin e OSBE-së dhe kontributin në parandalimin dhe zgjidhjen e konflikteve. Në prag të shënimit të 20 vjetorit të Samitit të Stambollit, kur organizata solli vendime kyçe për adaptimin ndaj gjendjes pas përfundimit të Luftës së Ftohtë, parashihet ministrat të flasin edhe për aktivitetet e ardhshme të OSBE-së me qëllim që të ajo t’u përgjigjet pengesave më të mëdha.

Përveç pjesëmarrjes në takime pune, Dimitrov pritet të realizojë takime dypalëshe me homologët e tij.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...