Zaev bisedë telefonike me Mitsotakis, e uron për marrjen e postit të kryeministrit të Greqisë - Bota Sot
Zaev bisedë telefonike me Mitsotakis, e uron për marrjen e postit të kryeministrit të Greqisë

Maqedonia

Zaev bisedë telefonike me Mitsotakis, e uron për marrjen e postit të kryeministrit të Greqisë

Më: 8 korrik 2019 Në ora: 15:26
Zoran Zaev

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, sot ka realizuar bisedë telefonike me kryeministrin e Greqisë Kiriakos Mitsotakis.

Siç njoftojnë nga Qeveria, Zaev ka uruar Mitsotakisin për zgjedhjet parlamentare, duke i dëshiruar prosperitet dhe mirëqenie Greqisë.

“Të dy kryeministrat kanë shpresuar për vazhdimin e bashkëpunimit mes Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë, deri në takimin e tyre të parë. Zaev ka thënë se Greqia është partner strategjik për Maqedoninë e Veriut dhe e ka falënderuar për mbështetjen që vendi jonë e merr nga Greqia për anëtarësim në NATO dhe fillimin e bisedimeve me BE-në”, thuhet në njoftim.

Zaev e ka uruar Mitsotakis edhe për zgjedhjet e suksesshme, duke shtuar se me këto zgjedhje vendi edhe një herë ka treguar se është vend udhëheqës në rajon.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...