Ushtria e Maqedonisë kërkon kandidatë për pilotë ushtarak të cilët do të paguhet përderisa zgjat trajnimi - Bota Sot
Ushtria e Maqedonisë kërkon kandidatë për pilotë ushtarak të cilët do të paguhet përderisa zgjat trajnimi

Maqedonia

Ushtria e Maqedonisë kërkon kandidatë për pilotë ushtarak të cilët do të paguhet përderisa zgjat trajnimi

Më: 10 korrik 2019 Në ora: 18:00
Foto Ilustrim

Deri më 1 gusht është i hapur konkursi për pranimin e kadetëve të rinj për pilotë në Njësinë ajrore të Armatës së Republikës së Maqedonisë.

Kandidati duhet të jenë më të rinj se 28 vite dhe të kenë përfunduar arsimin e lartë me përmbushjen e minimum 180 kredive.

Thirrja është e hapur për të gjithë, ndërsa pjesa kryesore e trajnimit do të mbahet në Qendrën për trajnimin e pilotëve në kazermën “Strasho Pinxhur”, që është një nga qendrat më bashkëkohore në rajon.

“Me ndryshmet e ligji që është në fazën e miratimit, do ta rregullojmë pjesën e shtesës financiare dhe në këtë mënyrë do të kemi më shumë mundësi të kemi kuadro më cilësore. Kadetët të cilët do të pranohen do të paguhen edhe gjatë trajnimit, por në armatë do të barazohet financimi i pilotëve në MPB”, tha ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Sheqerinska.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...