Talat Xhaferi do të merr pjesë në shënimin e 24 vjetorit të masakrës së Srebrenicës - Bota Sot
Talat Xhaferi do të merr pjesë në shënimin e 24 vjetorit të masakrës së Srebrenicës

Maqedonia

Talat Xhaferi do të merr pjesë në shënimin e 24 vjetorit të masakrës së Srebrenicës

Më: 11 korrik 2019 Në ora: 10:40
Talat Xhaferi

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi sot do të jetë i pranishëm në shënimin e 24-vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë, Bosnjë e Hercegovinë.

Kryetari e paraprin delegacionin nga Republika e Maqedonisë së Veriut në përbërje të deputetëve Ferid Muhiq dhe Zeqir Ramçiloviq. Në kudër të shënimit Kryetari do të mbajë edhe fjalim rasti.

Bosnja e Hercegovina sot shënon 25 vjetorin e masakrës së Srebrenicës. Kjo masakër është më e rënda në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Në korrik të vitit 1995, forcat serbe të Bosnjës vranë mbi 8 mijë burra dhe djem myslimanë në enklavën e Srebrenicës, që ishte caktuar si “vend i sigurt” nga Kombet e Bashkuara.

Më 9 korrik 1995, udhëheqësi atëhershëm serbëve, Radovan Karadziç lëshoi një urdhër të ri për të pushtuar Srebrenicën. Trupat rrethuan enklavën dhe sulmuan paqeruajtësit holandezë duke marrë peng 30 prej tyre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat