Përdhosen tabelat në gjuhën shqipe brenda parkut të Shkupit - Bota Sot
Përdhosen tabelat në gjuhën shqipe brenda parkut të Shkupit

Maqedonia

Përdhosen tabelat në gjuhën shqipe brenda parkut të Shkupit

Më: 14 korrik 2019 Në ora: 20:10
Pamje nga vendi i ngjarjes

Vazhdojnë të përdhosen tabelat në gjuhën shqipe në Shkup. Këtë herë vandalizmi i tabelave në gjuhën shqipe ndodh brenda parkut të qyteti të Shkupit.

Tabela në gjuhën shqipe është hequr me forcë nga shtylla e ndriçimit dhe është hedhur për tokë, ndërsa ajo në gjuhën maqedonase qëndron “krenare” sipër saj në vendin e duhur.

Kjo tabelë është përdhosur në këtë mënyrë prej të paktën një jave, por mesa duket drejtorit shqiptar të Parqeve dhe Gjelbërimeve të  Qytetit të Shkupit por edhe punëtoreve të tij, ku një pjesë e mirë e tyre janë shqiptarë, nuk iu intereson shumë kjo tabelë e përdhosur dhe as kanë marrë guximin ta rregullojnë brenda një jave të plotë, shkruan AlsatM.

Ky akt shpreh qartazi se shqiptarët nuk kanë vend në k

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat