Angjushev: Gjysma e rrugës Kërçovë-Ohër është gati për gjysmë viti - Bota Sot
Angjushev: Gjysma e rrugës Kërçovë-Ohër është gati për gjysmë viti

Maqedonia

Angjushev: Gjysma e rrugës Kërçovë-Ohër është gati për gjysmë viti

Më: 14 korrik 2019 Në ora: 20:59
Koço Angjushev

Mungesa e fondeve ishte arsyeja kryesore për vonesën në ndërtimin e rrugës Kërçovë-Ohër, e cila zgjati katër vjet, ndërsa tani fokusi është për një periudhë jo më të gjatë se një vit e gjysmë të rrugës që nga ajo rrugë për t’u vënë në veprim.

Kjo u njoftua nga zv. kryeministri për Çështjet Ekonomike, Koço Angjushev në një intervistë për “Sitel”, duke theksuar se miratimi për kredi nga “Exim Bank” e kanë marrë para dy ditëve.

“Ka pasur vonesë për rrugën Kërçovë-Ohër, jo për shkak të joorganizimit apo problemeve teknike, por për shkak të mungesës së burimeve financiare. Huaja me “Bankën Exim” skadoi më 19 janar dhe praktikisht nuk kishte fonde për të rifilluar operacionet. Ne kemi aplikuar në nëntor, por kemi marrë miratimin nga “Exim” dy ditë më parë dhe tani gjërat do të intensifikohen në rrugën Kërçovë-Ohër, veçanërisht në pjesën nga Vrnjani në Ohër. Ne do të shohim gjysmën e asaj rruge, e cila është 60 km e gjatë, ose rreth 30 km që do të lirohet sa më shpejt që është e mundur, në një periudhë jo më të gjatë se një vit”, tha Angjushev.

Ai theksoi se autostradat janë jashtë buxhetit dhe se përfshihen në buxhetin e ndërmarrjes për rrugët shtetërore. Ai theksoi se perceptimi për rrugën Miladinovcë-Shtip është se diçka është ngadalësuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat