Zhbogar: Prioritet të jenë reformat dhe lufta kundër korrupsionit - Bota Sot
Zhbogar: Prioritet të jenë reformat dhe lufta kundër korrupsionit

Maqedonia

Zhbogar: Prioritet të jenë reformat dhe lufta kundër korrupsionit

Më: 16 korrik 2019 Në ora: 21:02
Samuel Zhbogar

Fushat kyçe në të cilat Brukseli dëshiron të shohë përparim në vjeshtë nëse duam që dritë të gjelbër për fillimin e negociatave në tetor janë reformat në gjyqësorin, sundimin e ligjit, luftën kundër krimit dhe korrupsionit, tha ambasadori i BE-së në vend Samuel Zhbogar dhe tha se nuk do të mund të hyjmë BE, por ne duhet të marrim BE-në në shtëpinë tonë.

“Vendimi për datën duhet nga a e para të ndodhë, por vendi tashmë ka filluar rrugën për në BE me sqarimin e skriningut, gjë që do të shkurtojë kohën kur fillojnë negociatat për anëtarësim. Është e nevojshme të vazhdohet me kryerjen e reformave, ndërsa më të rëndësishmet janë sundimi i ligjit dhe lufta kundër korrupsionit”, vlerëson ambasadori i BE-së.

Ai tha se Komisioni Evropian ka një strategji për Ballkanin Perëndimor, por kjo nuk është e mjaftueshme, por udhëheqësit politikë duhet të bindin shtetet anëtare të BE-së se ata meritojnë datën dhe ata nuk duhet t’i privatizojnë ato dhe kështu të ndalojnë proceset sepse është një çështje për shtetin.

Zhbogar shprehu mbështetjen për Prokurorinë Publike vendimet e më hershme të saj. Nga ana juaj, ju duhet të vazhdoni të bëni reforma, së bashku me qytetarët që duan të shohin ndryshime në gjyqësorin, sundimin e ligjit dhe luftën kundër korrupsionit, tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat