Organet shtetërore të Maqedonisë do të publikojnë të gjitha informacionet për blerjet publike - Bota Sot
Organet shtetërore të Maqedonisë do të publikojnë të gjitha informacionet për blerjet publike

Maqedonia

Organet shtetërore të Maqedonisë do të publikojnë të gjitha informacionet për blerjet publike

Më: 16 korrik 2019 Në ora: 21:03
Ilustrim

Në seancën e sotme, Qeveria obligon të gjitha organet e administratës shtetërore që në faqet e tyre të internetit, ose nëse nuk kanë të sajën, në faqen e internetit të institucionit nën juridiksionin e tyre, të publikojnë lidhje nga planet vjetore për blerjet publike, konkurse për blerjet publike, njoftimet për lidhjen e kontratës dhe njoftimin për realizimin e marrëveshjes për vitin 2019, nëpërmjet shkarkimit automatik të të dhënave nga Sistemi Elektronik për blerjet publike dhe të njëjtën ta bëjnë vazhdimisht.

“Qeveria e RMV-së obligonë të gjitha organet shtetërore, në pajtim me konfirmimin e arritjeve në angazhimin e 3.2 “aftësia për të publikuar informacionet bazë në faqet e internetit për blerjet publike të institucioneve (autoritetet dakorduese për blerjet publike),” në afat prej 30 ditëve pas miratimit të informacion në faqet e tyre (ose në qoftë se  nuk kanë faqen e internetit të tyre të publikojnë nën institucionin të cilën bëjnë pjesë) të publikojë lidhjet nga planet e publikuara për blerjet publike vjetore”, thuhet në deklaratën e qeverisë.

Qeveria këtë transparencë për blerjet publike ia rekomandon edhe njësisë për vetëqeverisje lokale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...