Zvicra e para, Maqedonia e 59-ta për inovacion - Bota Sot
Zvicra e para, Maqedonia e 59-ta për inovacion

Maqedonia

Zvicra e para, Maqedonia e 59-ta për inovacion

Më: 29 korrik 2019 Në ora: 12:02
Inovacion

Sipas indeksit për inovacion nëpër gjithë shtetet e botës, Zvicra është e para kurse në top 10-të shtetet më inovative janë edhe Suedia e ShBA-të.

Nga shtetet e rajonit, Kroacia është në vendin 44-të, Mali i Zi në vendin e 45-të, Maqedonia në vendin e 59-të, Bosnia dhe Herzegovina në vendin e 76 kurse Shqipëria e 83-ta.

Në rastin e Maqedonisë, hapja e biznesit të ri ndikon shumë pozitivisht në rangimin e përgjithshëm të shtetit, me 92 pikë nërenditje.

Vihet re se ndikon negativisht përgatitja e fuqisë punëtore në Maqedoni, me 42 pikë.
Raporti ësthë bërë nga World Intellectual Property Organization (WIPO) 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...