Zaev: Kemi trashëguar gjendje të rëndë ekonomike, ky është vit i ekonomisë - Bota Sot
Zaev: Kemi trashëguar gjendje të rëndë ekonomike, ky është vit i ekonomisë

Maqedonia

Zaev: Kemi trashëguar gjendje të rëndë ekonomike, ky është vit i ekonomisë

Më: 29 korrik 2019 Në ora: 14:39
Zoran Zaev

Kryeministri Zoran Zaev në konferencën e sotme për shtyp foli për ekonominë në Maqedoni në dy vitet e fundit. Ai theksoi se ekonomia po lëviz në drejtimin e duhur.

“Të dhënat nga Organizata Botërore e Tregtisë tregojnë përparim të madh dhe ne kemi ulur në mënyrë drastike papunësinë. Kjo është për shkak të uljes të deficitit të bilancit tregtar. Të ardhurat neto nga investimet e huaja janë rritur, ndërsa ekonomia jonë është në rrugën e duhur. Prandaj Organizata Botërore e Tregtisë shkruan se “Maqedonia ka marrë masa për të rritur atraktivitetin ndaj investimeve të huaja”.

Zaev tha se Maqedonia e Veriut ka përparuar nga 25 vende të reja në indeksin global të inovacioneve. Në lidhje me klimën e biznesit renditet e 28-ta. Kjo është dëshmi se politikat ekonomike të qeverisë japin rezultate dhe ky është viti i ekonomisë.

“Ekonomia që trashëguam nuk premtonte shumë, ekzistonte zhgënjim, ne trashëguam një katastrofë ekonomike dhe financiare. Vëllimi i ekonomisë po zvogëlohej. Kemi punuar paralelisht në nivel ndërkombëtar. Tregtia me Greqinë është rritur. Me punën e përkushtuar dhe takimet e realizuara, ne stabilizuam trendët dhe kushtet ekonomike”, “tha Zaev.

Zaev tha se zhvillimet në Prokurorinë Speciale Publike janë në duart e prokurorëve dhe unë nuk duhet të ndërhyj aspak, as me qëllim të mirë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...