Maqedoni, miratohet plani strategjik i Kuvendi 2020-2022 dhe propozim kërkesa buxhetore për vitin 2020 - Bota Sot
Maqedoni, miratohet plani strategjik i Kuvendi 2020-2022 dhe propozim kërkesa buxhetore për vitin 2020

Maqedonia

Maqedoni, miratohet plani strategjik i Kuvendi 2020-2022 dhe propozim kërkesa buxhetore për vitin 2020

Më: 31 korrik 2019 Në ora: 22:01
Kuvendi

Këshilli buxhetor i Kuvendit sot i miratoi propozimin e planit strategjik të Kuvendit për periudhën 2020-2022 dhe propozim-kërkesën buxhetore të Kuvendit për vitin 2020.

Sekretarja e përgjithshme e Kuvendit, Cvetanka Ivanova e cila e arsyetoi propozim-kërkesën buxhetore të Kuvendit për vitin 2020 theksoi se gjatë përgatitjes së këtij propozim buxheti, bazë për përgatitjen e tij ishin përcaktimet strategjike në planin strategjik 2019-2022 dhe në atë kontekst ishte edhe plani i aksionit për partneritet të hapur qeveritar.

Ivanova thotë se mjetet e nevojshme të sivjetme të cilat i kërkojnë në buxhetin e Kuvendit për funksionim normal janë 540.422.000 denarë dhe informoi se shuma e vitit të kaluar të mjeteve buxhetore ishte 588.699.000 denarë, shkruan koha.

Duke e arsyetuar propozim-kërkesën buxhetore të Kuvendit për vitin 2019, Ivanova theksoi se në pjesën e rrogave dhe mjeteve kompensuese të cilat i parashohin për vitin 2020 janë 320.847.000 denarë, me të cilat, siç tha, është planifikuar rritja e rrogave paralajmëruar prej 1 shtatorit. Për pjesën e mallrave dhe shërbimeve janë planifikuar gjithsej 166 milionë denarë për punën e rregullt të Kuvendit.

E pritshme është, siç tha Ivanova, të vihet në funksion kanali kuvendar, i cili siç tha, do ta rrisë transparencën dhe afrimin e Kuvendit drejt qytetarëve.. për atë dedikim ajo përmendi se janë paraparë mjete prej 2.500.000 denarëve, por edhe mjete donatore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...