Pendarovski: Sfida më e madhe për ne sot është pajtimi qytetar - Bota Sot
Pendarovski: Sfida më e madhe për ne sot është pajtimi qytetar

Maqedonia

Pendarovski: Sfida më e madhe për ne sot është pajtimi qytetar

Më: 2 gusht 2019 Në ora: 13:54
Stevo Pendarovski

Presidenti Stevo Pendarovski në fjalimin e sotëm me rastin e festës kombëtare Ilinden, tha se karakteri i një kombi vlerësohet nga sfidat me të cilat ka guxim të përballet. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, qytetarët e Maqedonisë patën guximin të përballen me më të keqen e shekullit të 20-të, fashizmin dhe nazizmin dhe të çlirojnë atdheun e tyre. Sfida më e madhe për ne sot është pajtimi qytetar. Rruga drejt pajtimit çon në drejtësi bazuar në të vërtetën.

Ai gjithashtu tha se dhe drejtësia e vërtetë kërkon sundimin e ligjit. Duhet të jetë vlera jonë themelore që nuk duhet të rrezikohet. Vetëm pajtimi civil, i bazuar në drejtësi dhe përgjegjësi, do të rivendosë besimin tonë të ndërsjellë dhe do të na mundësojë të ndërtojmë një shoqëri të drejtë dhe të prosperuar evropiane, në të cilën çdo person ndihet i barabartë. Nuk ka asnjë alternative.

Shteti, tha Pendarovski, është përgjegjësia jonë e përbashkët. Pavarësisht se jemi maqedonas, shqiptarë, turq, serbë, vllehë, romë, boshnjakë, s’ka rëndësi nëse jemi të krishterë, myslimanë, hebrenj apo ateistë, le të bëjmë të gjithë që të kujdesemi për vendin, si gjëja më e vlefshme që kemi. Dhe si President, tha ai, së bashku me ju, unë do të bëj gjithçka që është në kompetencat e mia për të pasur një shtet që mbron qytetarët e tij pasi ajo ka vlerën më të madhe.

“Kemi prejardhje të ndryshme etnike, flasim gjuhë të ndryshme, kemi besime të ndryshme fetare dhe besime ideologjike. Sa më të larmishëm që jemi, aq më e pasur është kultura jonë dhe më e gjerë është horizonti i mundësive. Por gjithçka varet nga ne, nëse dhe sa të gatshëm jemi për të respektuar diversitetin. Prandaj, t’i tejkalojmë ndarjet historike dhe konfrontimet e panevojshme politike, për t’i bashkuar të gjithë flamujt dhe simbolet tona, qofshin ato etnike, fetare, ideologjike, partiake ose gjenerative”, deklaroi Pendarovski.

Pendarovski shtoi se kur fliste brezi i Ilindenit, brezi juaj dëgjoi me respekt dhe vëmendje betejat e radhës. Dhe sot, në Ilinden, unë nuk dua të flas, dhe ti të më dëgjosh. Ilinden është një ditë kur unë, si qytetar, duhet tu dëgjoj juve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...