Ivanovska: Privilegjet e funksionarëve duhet të shfuqizohen - Bota Sot
Ivanovska: Privilegjet e funksionarëve duhet të shfuqizohen

Maqedonia

Ivanovska: Privilegjet e funksionarëve duhet të shfuqizohen

Më: 15 gusht 2019 Në ora: 13:51
Biljana Ivanovska

Komisioni Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit thekson se me ndryshimet e reja ligjore, në muajt e fundit është rritur numri i personave bartës të funksioneve publike ose ndërmarrjeve, që rapordojnë ndonjë lloj të korrupsionit.

Kryetarja e Komisionit Biljana Ivanovska, thotë se 12 lëndë janë në fazë përfundimtare dhe së shpejti do të dalin në opinion.

Ivanovska sot ka marrë pjesë në seminarin e organizuar nga “Civil”, ku tha se duhet të ngritet vetëdija e qytetarëve dhe institucioneve dhe të ulet korrupsioni në shtet.

Ajo tha se funksionarët nuk duhet të kenë privilegje, duke kërkuar që të shfuqizohet edhe apanazhi.

Ivanovksa shtoi se Komisioni ka përgatitur analizë për 180 institucionet dhe së shpejti do të njoftojnë se sa shtetit i kushtojnë funksionarët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...