Dimovski: Masat për peshqit dhe qiqrat nuk vlejnë vetëm për Kosovën

Maqedonia

Dimovski: Masat për peshqit dhe qiqrat nuk vlejnë vetëm për Kosovën

Më: 17 gusht 2019 Në ora: 13:23
Trajan Dimkovski

Pas takimit të së hënës me Ministrin e Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi dhe Drejtorin e Agjencisë për Ushqim dhe Veterinarisë, Zoran Atanasov, do të dihen hapat konkrete që do të ndërmarrë vendi pas vendosjes së ndalimit të importin të patateve dhe mjaltit nga Maqedonia e Veriut në Kosovë, si një masë reciproke për vendosjen e masës së ndalimit për peshkun dhe qiqrave, njoftoi sot ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ujërave, Trajan Dimkovski.

Në përgjigje të pyetjes së gazetarëve nëse do të ketë një luftë tregtare me Kosovën në konferencën e sotme për shtyp në Qeveri, ai theksoi se nuk ka asnjë ndalim të qartë për importet nga Kosova dhe shtoi se peshqit e freskët të Kosovës mund të importohen në vend, por jo dhe rasad të peshqve dhe qiqrave për shkak të faktit se ata nuk po monitorojnë.

“Pas takimit të së hënës do të jetë e qartë se çfarë do të ndërmarrim. Kosova nuk e ndalon në mënyrë të qartë importin e peshqve të mëhershëm dhe qiqrave dhe duhet vetëm të dëshmojë se ata po kryejnë monitorim. Në të njëjtën kohë, ndalimi i importit të rasadit të peshqve dhe qiqrave nuk zbatohet vetëm për Kosovën, por edhe për të gjitha vendet e tjera që nuk kanë monitorim, pasi vendi po përgatitet të marrë licencë për eksportimin e peshkut të freskët në tregun Evropian vitin e ardhshëm”, tha Dimkovski.

Ai saktëson se midis 40 dhe 1.000 ton patate eksportohen çdo vit nga Maqedonia në Kosovë, ndërsa eksporti i mjaltit është me vlerë rreth 400.000 euro në vit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat