Banorët e Tearcës, ende pa ujë për pije - Bota Sot
Banorët e Tearcës, ende pa ujë për pije

Maqedonia

Banorët e Tearcës, ende pa ujë për pije

Më: 17 gusht 2019 Në ora: 15:48
Ilustrim

Vazhdon problemi me ujin për pije për banorët e Tearcës, qytetarët thonë se aktualisht uji që rrjedh nga çezmat e tyre përdoret vetëm për çështja teknike, ndërsa për pije ata duhet të blejnë.

“Uji nuk është i pijshëm mirëpo më pas se çfarë do të bëhet nuk e dimë. Për tu larë e përdorim por për të pij nuk e përdorim”.

“Nuk është I pijshëm uji , për tu larë e përdorim, ma shumë blejmë ujë”.

“Problem sa të duash vetëm se nuk punojnë, nuk është i pijshëm, e përdorim vetëm për haje, për pije jo vetëm për ushqim, për të larë po mundet.”

Mefail Miftari nga ndërmarrja Higjiena Tearcë problemin për ujin për pije e hedh dy kompanive të hidrocentraleve, sipas të cilit kanë bërë pastrimin e rezervuarëve të tyre pa lejen e komunës.

“Pa lejen tonë e kanë pastrua bazenin e tyre. Ja ku e kam dokumentin ia kamë dërgu nëpërmjet postës ato duhet të vinë këtu të japin një përgjegjësi nëse jo un do shikoj në Ministrin e Ekologjisë nëse janë bërë këto hidrocentrale për të mirën e dikujt duhet edhe mos ti bëjnë dëm dikujt”, tha Mefail Miftari, drejtor i NP Higjena Tearcë.

Pretendimet e Miftarit i hedh poshtë kompania “Sol Hydropower” , në reagimin e tyre thuhet se nuk kanë pastruar rezervuarët dhe se përgjegjësia duhet të kërkohet në tjetër vend jo tek ata.

Nga Shtëpia e Shëndetit Publik Tetovë thonë se gjendja gradualisht po qetësohet dhe nuk ka raste të reja masive të infektimit në popullatë.

“Analizat e mostrave të ujit të marra gjatë javës së kaluar tregojnë një përmirësim dramatik në pamjen mikrobiologjike të mostrave të ujit të analizuar dhe rezultatet e marra kanë tendencë të jenë më afër parametrave të dëshiruar mikrobiologjik dhe higjienik të ujit të pijshëm të operuar nga PCE”, thonë nga Shtëpia e Shëndetit Publik.

Nga Shtëpia e Shëndetit Publik Tetovë apelojnë që edhe banorët e fshatrave Gllogj dhe Përshefc mos ta përdorin ujin për pije, por vetëm për përdorim teknik.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...