Zaev: Ushtria jonë në nivelin më të lartë profesional

Maqedonia

Zaev: Ushtria jonë në nivelin më të lartë profesional

Më: 18 gusht 2019 Në ora: 12:24
Zoran Zaev

Trupat tanë tregojnë barazi në partneritet me aleatët tanë dhe aftësinë për të garantuar bashkërisht paqen dhe stabilitetin rajonal dhe ndërkombëtar, tha Kryeministri Zoran Zaev në një mesazh urimi për nder të 18 gushtit, Ditës së Ushtrisë.

“Anëtarë të nderuar të Ushtrisë, qytetarë të dashur. Unë do të dëshiroj t’ju uroj këtë festë me nder dhe kënaqësi të veçantë, duke shprehur mirënjohje të sinqertë për përkushtimin tuaj të vazhdueshëm, profesionalizmin dhe përkushtimin jo-egoist për të mbrojtur integritetin territorial dhe sigurinë e vendit tonë”, thuhet në kartën e urimit të Zaev.

Edhe sot e kësaj dite, thuhet në urim, në vitin 1943 në Malin Slavey u formua batalioni i parë partizan “Mirçe Acev”, i cili më vonë në Luftën Nacionalçlirimtare (KAÇKM) u rrit në një ushtri që çliroi territorin e shtetit tonë, duke sakrifikuar vendosi vulë në themelet e saj dhe pavarësisë së atdheut.

“Sot, 76 vjet më vonë, Ushtria jonë në nivelin më të lartë profesional, së bashku me trupat e vendeve anëtare të NATO-s, po veprojnë në përputhje me standardet e Aleancës, duke marrë pjesë në misionet paqeruajtëse ndërkombëtare dhe duke kontribuar në ruajtjen e paqes dhe sigurisë globale. Të dashur qytetarë, porosia e gatishmërisë sonë, për të cilën ne jemi veçanërisht krenarë dhe mirënjohës, u dërgua edhe nga Ushtria jonë në stërvitjen më të madhe ushtarake “Goditja vendimtare”, kur trupat tona me përfaqësuesit e pesë vendeve të tjera anëtare të NATO-s demonstruan aftësinë e tyre për të kryer ushtrime komplekse në terren”, thuhet në letër.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat