Kush do të udhëheq me PSP-në? - Bota Sot
Kush do të udhëheq me PSP-në?

Maqedonia

Kush do të udhëheq me PSP-në?

Më: 21 gusht 2019 Në ora: 19:39
Ljubomir Joveski

Ende nuk dihet se kush do të udhëheq me Prokurorinë Speciale Publike.

Prokurori Ljubomir Joveski pas arrestimit të Katica Janevës si e dyshuar në aferën ‘Haraçi’ në pyetjen se kush do të udhëheq me PSP-në thotë se duhet të shihen rregullat në Ligjin për Prokurori Publike dhe se Këshilli i Prokurorëve duhet të caktojë ushtrues detyre.

Ish-kryetari i Gjykatës Penale, Vladimir Pançevski thotë se nëse Katica Janevën e vendosën liderët e katër partive politike me vendim politik mund të vendosin edhe për zëvendës të saj.

Avokati Toni Menkinoski gjithashtu si Pançevski në rrjetet sociale tha nuk është ligjshme nëse për zëvendëse të Janevës vendos Këshilli i Prokuroroëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat