Në Evropë në vit mblidhen 486 kilogramë mbeturina, në Maqedoni 344 - Bota Sot
Në Evropë në vit mblidhen 486 kilogramë mbeturina, në Maqedoni 344

Maqedonia

Në Evropë në vit mblidhen 486 kilogramë mbeturina, në Maqedoni 344

Më: 23 gusht 2019 Në ora: 10:25
Foto ilustrim

Në Bashkimin Evropian, komunat mbledhin mesatarisht 486 kilogram mbeturina komunale për kokë banori në vit, tregojnë të dhënat e Eurostat për vitin 2017. Kjo shifër ka mbetur e pandryshuar nga një vit më parë dhe është shtatë përqind nën kulmin e 525 kilogramë në vitin 2002.

Ndër vendet anëtare të BE-së, shumica e mbeturinave për kokë banori në vitin 2017 u mblodhën në Danimarkë – 781 kg, e ndjekur nga Qipro – 637 kg dhe Gjermania – 633 kg.

Në vendet e rajonit, më shumë mbeturina komunale për kokë banori u grumbulluan në Greqia – 504 kg, Sllovenia – 471 kg dhe Shqipëria – 436 kg, ndërsa Maqedonia e Veriut është ndër tre vendet të fundit me 344 kg, e ndjekur nga Serbia – 306 kg dhe Kosova me 228 kg mbeturina për frymë.

Në vend mbledhja e mbeturinave për kokë banori në nivel vjetor ka shënuar rënie në krahasim me vitet e kaluara, ku në vitin 2015 janë mbledhur 380 kg dhe në vitin 2016 385 kg mbeturina.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...