Galoway: Partitë politike duhet të vendosin interesin e vendit para gjithçkaje - Bota Sot
Galoway: Partitë politike duhet të vendosin interesin e vendit para gjithçkaje

Maqedonia

Galoway: Partitë politike duhet të vendosin interesin e vendit para gjithçkaje

Më: 23 gusht 2019 Në ora: 12:15
Rachel Galloway

Efektiviteti dhe integriteti i gjithë gjyqësorit është një parakusht për stabilitetin dhe prosperitetin kombëtar.

Reformat prokuroriale janë pjesë e reformave më të gjera të sundimit të ligjit që janë prioritet për BE-në, NATO-n dhe qytetarët e Maqedonisë, kështu që partitë politike duhet të vendosin interesat e vendit para gjithçkaje, thotë ambasadorja britanik në Shkup Rachel Galloway në intervistë për AIM-në për nevojën e miratimit të një Ligji të ri për Prokurorinë Publike dhe shkrirjen e PSP-së aktuale në Prokurori Themelore Publike për Krim të Organizuar.

“Efektiviteti dhe integriteti i gjithë gjyqësorit është një parakusht për stabilitetin kombëtar dhe prosperitetin”, tha Galloway, duke theksuar se Këshilli i BE-së ka qenë gjithmonë i qartë se nevojitet përgjegjës ligjore për veprimet e paligjshme që mësoi publiku nga bisedimet e përgjimeve në vitin 2015.

Sipas saj, kornizat ligjore cilësore janë të rëndësishme, por rregulli i ligjit bazohet në zbatimin e tyre, kështu që çështja “Haraçi” është një mundësi për të treguar zbatim efektiv, në kohë dhe joselektiv.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...