BDI: Institucionet të veprojnë sipas ligjit, secili bartë përgjegjësi individuale - Bota Sot
BDI: Institucionet të veprojnë sipas ligjit, secili bartë përgjegjësi individuale

Maqedonia

BDI: Institucionet të veprojnë sipas ligjit, secili bartë përgjegjësi individuale

Më: 10 shtator 2019 Në ora: 09:34
Foto

Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) përmes një kumtese për media thekson se sundimi i ligjit, barazia para ligjit si dhe zbatimi i ligjit nga të giithë në mënyrë të përpiktë është parakusht për stabilitet shoqëror, integrim dhe zhvillim ekonomik.

BDI kërkon nga Këshilli Gjyqësor, Këshilli i Prokurorëve, gjykatësit dhe bartësit e institucioneve tjera vendimet t’i marrin vetëm në përputhje me ligjin dhe duke u bazuar në fakte.

“Secili nga ne, politikan, gjykatës, prokuror, bartë përgjegjësi individuale për veprimet ose mosveprimet dhe vendimet e veta dhe askush s’do të jetë mbi ligjin”.

“Bashkimi Demokratik për Integrim distancohet nga çdo ndërhyrje politike në vendimet e institucioneve ligjzbatuese dhe konsideron që drejtësia joselektive dhe sundimi i drejtë i ligjit do të sigurohet nëpërmjet të vetingut të mirëfilltë dhe kjo paraqet prioritetin tonë absolut”, thonë nga BDI.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...