Komisioni Maqedoni-Bullgari, nesër do të bisedohet për Goce Dellçevin - Bota Sot
Komisioni Maqedoni-Bullgari, nesër do të bisedohet për Goce Dellçevin

Maqedonia

Komisioni Maqedoni-Bullgari, nesër do të bisedohet për Goce Dellçevin

Më: 12 shtator 2019 Në ora: 20:56
Foto ilustrim

Dita e parë e takimit të shtatë të Komitetit të Përzier të Ekspertëve Maqedoni-Bullgari të mbajtur në Sofje ishte një diskutim dhe debat konstruktiv dhe korrekt. Anëtarët e Komisionit kanë punuar në shkëmbimin e mëparshëm të ideve për të harmonizuar rekomandimet për librat shkollorë të klasës së shtatë në Maqedoninë e Veriut dhe klasën e gjashtë në Bullgari.

“Ekzistojnë dallime serioze në qasjen dhe të kuptuarit e historisë mesjetare dhe terminologjinë dhe përdorimin e disa termave në tekstet shkollore që i referohen periudhës mesjetare”, konfirmojnë nga Komisioni për AIM-në.

Edhe përkundër ndryshimeve, anëtarët e Komisionit kanë bërë disa vërejtje në lidhje me problemet e përgjithshme që ekzistojnë në librat shkollorë në të dyja vendet dhe kanë pasur mundësinë, siç thonë ata, t’i tregojnë njëri-tjetrit se çfarë i shqetëson ata.

Kjo, siç thonë nga Komisioni, është shumë e rëndësishme për të mundësuar që të dy palët të zhvillojnë një ndjenjë se si pikëpamjet dhe vlerësojnë të kaluarën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...