Bisedimet në mes Komisionit të Maqedonisë dhe Bullgarisë ishin të tensionuara - Bota Sot
Bisedimet në mes Komisionit të Maqedonisë dhe Bullgarisë ishin të tensionuara

Maqedonia

Bisedimet në mes Komisionit të Maqedonisë dhe Bullgarisë ishin të tensionuara

Më: 14 shtator 2019 Në ora: 19:49
Foto ilustrim

Tema e nxehtë e identitetit të revolucionarit Goce Dellçev dhe mesjeta në librat mesjetarë bullgarë zhvendoset për në Maqedoni pas takimit të dështuar të Komisionit të përzier për Histori të Maqedonisë dhe Bullgarisë.

Takimi i shtatë radhazi i zhvilluar në Sofje nga të dy palët u cilësua si më i padobishme dhe më i papërshtatshmi deri më tani. Një ditë pas takimit, udhëheqësi i ekipit të Maqedonisë Dragi Georgiev për “Kanal 5” tha se kishte një atmosferë të tensionuar, ndërsa pengesë kryesore ishte periudha e mesjetës dhe termat e përdorur nga historianët bullgarë në librat e tyre shkollorë për territorin.

Georgiev dhe homologu i tij bullgar Angel Dimitrov konfirmuan gjithashtu dje se bisedimet në Sofje nuk kishin lëvizur nga një rrugë e mbarë, duke thënë se ata nuk e panë fajin e dështimit në anën bullgare të komisionit. Sidoqoftë, të dy pajtohen që një situatë e tillë është për shkak të dallimeve të mëdha në interpretimin e së kaluarës dhe mënyrën në të cilën zgjidhen mosmarrëveshjet.

Takimi i sotëm ishte i shtati ynë me radhë dhe mund të them që ishte më i pasuksesshmi.

Takimi i radhës i Komisionit të përzier në mes Maqedonisë dhe Bullgarisë është parashikuar që të mbahet nga mesi i tetorit në Maqedoni.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...