Dimkovski: Bashkëpunojmë me vetëqeverisjen lokale për parandalimin e “etheve të derrave afrikanë” - Bota Sot
Dimkovski: Bashkëpunojmë me vetëqeverisjen lokale për parandalimin e “etheve të derrave afrikanë”

Maqedonia

Dimkovski: Bashkëpunojmë me vetëqeverisjen lokale për parandalimin e “etheve të derrave afrikanë”

Më: 14 shtator 2019 Në ora: 20:31
Trajan Dimkovski

Ministri i Bujqësisë, Trajan Dimkovski u takua me kryetarin e Shtipit Blagoj Bojvarski për të diskutuar masat parandaluese për të parandaluar përhapjen dhe përhapjen e “etheve të derrit afrikan”.

Ministria e linjës deklaron se komuna e Shtipit është e përfshirë në mënyrë aktive në zbatimin e masave për parandalimin dhe trajtimin e etheve të derrit afrikan, konkretisht në pjesën e lëvizjes së derrave shtëpiak jashtë fermave dhe kontrollet e kryera në deponi.

Gjatë takimit, Dimkovski përvijoi masat parandaluese të marra për të parandaluar përhapjen e sëmundjes në zonën e Shtipit.

“Dua të theksoj që të gjitha masat parandaluese që ne po ndërmarrim janë për të zvogëluar rrezikun e etheve të derrit afrikan, me kryetarin Boçvarski dhe stacionin veterinar këtu në Shtip. Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ujërave ka përgatitur tashmë një program, ku nga 1 shtatori deri më 15 tetor, blegtorët që nuk arrijnë të zbatojnë masat e sigurisë së bio, do të marrin një shumë të parave prej 3.000 denarë”, tha ministri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...