Vazhdon debati për rebelancimin e buxhetit të Maqedonisë - Bota Sot
Vazhdon debati për rebelancimin e buxhetit të Maqedonisë

Maqedonia

Vazhdon debati për rebelancimin e buxhetit të Maqedonisë

Më: 23 shtator 2019 Në ora: 09:03
Ilustrim

Debati për rishikimin e Buxhetit për vitin 2019 vazhdon edhe sot në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Debati kuvendar filloi të enjten kur Ministrja e re e Financave, Nina Angelovska shpjegoi rebalancën e buxhetit para deputetëve. Ajo tha se siguron mbështetje për paga më të larta për punonjësit e sektorit privat dhe administratës publike dhe më shumë fonde për të mbështetur masat aktive të punësimit.

Angellovska tha se për më pak se tre muaj qytetarëve do t’ju kthehen paratë nga projekti “TVSH-ja Ime” që ka filluar të realizohet nga qeveria aktuale.

Sipas asaj trendet ekonomike janë të mira, ndërsa për këtë vit është parashikuar rritje prej 3.2 përqind, por vitet e ardhshme pritet që të intensifikohet dhe të rritet deri më 4.2 përqind.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...