Zaev: Jemi të gatshëm për fillimin e bisedimeve me BE pa shtyrjen e tyre - Bota Sot
Zaev: Jemi të gatshëm për fillimin e bisedimeve me BE pa shtyrjen e tyre

Maqedonia

Zaev: Jemi të gatshëm për fillimin e bisedimeve me BE pa shtyrjen e tyre

Më: 23 shtator 2019 Në ora: 10:58
Zoran Zaev dhe Mogherini

Kjo është një periudhë kyçe për vendin tonë dhe të gjitha përpjekjet janë fokusuar që të mbahet fryma pozitive tek të gjitha vendet anëtare të BE-së për mbështetje për Maqedoninë e Veriut që të hapen bisedimet me BE, tha kryeministri Zoran Zaev gjatë takimit të mbrëmshëm me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së, Federica Mogherini dhe shefat e vendeve dhe qeverive të vendeve nga Ballkani Perëndimorë, e cila u mbajt në margjinat e Asamblesë së 74-të të Kombeve të Bashkuara.

“Pas marrjes së statusit kandidat për anëtarësim në BE në vitin 2005, rrjedhja e rekomandimeve pozitive nga Komisioni Evropian dhe afirmimi i rezultateve të Këshillit Evropian më 2018 dhe 2019, si dhe arritja dhe pranimi i rezultateve, Maqedonia e Veriut është e gatshme që të fillojë bisedimet me BE-në pa shtyrje të mëtejshme”, tha Zaev.

Sipas tij, fillimi i bisedimeve do të jetë sukses edhe i Maqedonisë së Veriut edhe BE-së, si dhe rezultat i, siç tha, zbatimit të përbashkët gjatë procesit të anëtarësimit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...