Mjekët dhe pacientët së bashku: Të kthehet besimi për t’i dhënë fund dhunës - Bota Sot
Mjekët dhe pacientët së bashku: Të kthehet besimi për t’i dhënë fund dhunës

Maqedonia

Mjekët dhe pacientët së bashku: Të kthehet besimi për t’i dhënë fund dhunës

Më: 24 shtator 2019 Në ora: 16:26
Foto ilustrim

Gjeni problemet dhe i jepni fund dhunës ndaj personelit mjekësor. Kjo temë u diskutua sot dhe në tryezën e përbashkët ku ishin edhe shoqatat e pacientëve dhe përfaqësuesit e Odës Stomatologjike, Farmaceutike dhe Mjekësore.

“Pakënaqësia është për shkak të paarritshmërisë të shërbimeve shëndetësore, paarritshmërisë të trajtimit, vonesë në trajtim, paarritshmëri të terminit dhe krejt kur bashkohen del dëshpërim dhe tronditje dhe depresion, ndërsa disa manifestohen në dhunë”, tha Vesna Aleksovska nga Shoqata “Jetë me sfida”.

Kryetarja e Odës së Mjekëve, Kalina Stradelova, nën organizimin e së cilës u realizua takimi vlerëson se problemi nuk është gjithmonë në pacientët, por pakënaqësia e përgjithshme që reflekton te mjekët. Ajo vlerëson se edhe ato si mjel të punojnë me veten, të ndryshojnë pak sjelljet që pacientët të kuptojnë se zgjidhja nuk është në dhuna.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat