Ademi: Të mos politizohet çështjet e procesit arsimor - Bota Sot
Ademi: Të mos politizohet çështjet e procesit arsimor

Maqedonia

Ademi: Të mos politizohet çështjet e procesit arsimor

Më: 3 tetor 2019 Në ora: 18:25
Arbër Ademi

Ministri i Arsimit, Arbër Ademi sot në seancën parlamentare për pyetje të deputetëve kërkoi që të mos politizohen çështje të caktuara në procesin arsimor siç është problemi i mësimit të 11 fëmijëve shqiptarë në Idrizovë

“Angazhimi ynë si qeveri është të shmangim situata të tilla ndarjeje. Fatkeqësisht, është e vërtetë sepse ne kemi shkolla ku fëmijët shqiptarë mësojnë në ndërrimin e parë, ndërsa fëmijët maqedonas mësojnë ndërrimin e dytë, ose ka shkolla me dy hyrje. Njëra përfshin fëmijë shqiptarë, ndërsa tjetra përfshin fëmijë maqedonase. Kjo është për të ardhur keq, por është me të vërtetë një sfidë për të gjithë udhëheqjen politike, në nivelin qendror ose lokal, për t’i bindur këta njerëz që të hedhin poshtë këtë koncept për të cilin ne të gjithë duam dhe jo të jemi pengesë në mënyrën tonë të mësimit të fëmijëve së bashku”, tha Ademi.

Ai shtoi se ajo që ka befasuar është se prindërit maqedonas nga Idrizova kërkuan të mos ndajnë fëmijët, është gjithashtu në kuadër të aktiviteteve tona si Ministri dhe Qeveri të mos krijojmë stereotipe, por të përfshijmë bashkërisht proceset mësimore në mënyrë që të njihemi më mirë dhe ndërtimi i kohezionit shoqëror, i cili na përshtatet si vend.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...