Popovski: Kemi kontroll ndaj shpenzimeve të funksionarëve shtetëror - Bota Sot
Popovski: Kemi kontroll ndaj shpenzimeve të funksionarëve shtetëror

Maqedonia

Popovski: Kemi kontroll ndaj shpenzimeve të funksionarëve shtetëror

Më: 6 tetor 2019 Në ora: 14:23
Robert Popovski

Robert Popovski, Ministri për Komunikime, Transparencës dhe Përgjegjshmërisë, në një intervistë për “Radion Evropa e Lirë” në gjuhën maqedonase tha se zyrtarët aktualë të qeverisë flenë në hotele mesatare për të kursyer në shpenzimet zyrtare, duke iu përgjigjur pyetjes se pse shpenzimet personale mujore të disa ministrave ndryshojnë shumë.

“Ata që janë të detyruar të udhëtojnë, të mirëpresin delegacionet, zakonisht kanë kosto më të larta në përgjithësi. Por shikoni raportin narrativ me kujdes dhe do të shihni që nuk ka abuzim tek askush. Kursehet maksimalisht, harxhohet me kujdes, çfarë duhet të bëhet. Fle në objekte që vlerësohen mesatare ose pak mbi mesataren. Të gjithë janë të kujdesshëm dhe ky ishte pikërisht pika e mjetit. Ky është vetëm një kontroll nga ana jonë, jo vetëm zyrtarët e parë në shtet, por edhe drejtorët e ndërmarrjeve publike, kemi obliguar shumë zyrtarë dhe kjo jep rezultate të shkëlqyera”, thotë Popovski.

Sipas tij, tani ka përgjegjësi për kontributin dhe transparencën e kabinetit të kryeministrit Zoran Zaev dhe se publiku është informuar se janë ndryshuar tetë emra.

“Kryeministri e di se sa jep dhe vlerëson. Tani ju e dini që ka ndryshime në përbërjen e këshilltarëve të kabinetit të tij, që do të thotë se publiku është plotësisht i informuar se kush janë njerëzit dhe çfarë bëjnë ata”, tha Popovski.

Ai shtoi se nganjëherë administrata nuk e ndjek qeverinë në përgjegjësi për shpenzimin e parave.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...