Filipçe: Për herë të parë terapi inovative kundër kancerit të gjirit - Bota Sot
Filipçe: Për herë të parë terapi inovative kundër kancerit të gjirit

Maqedonia

Filipçe: Për herë të parë terapi inovative kundër kancerit të gjirit

Më: 6 tetor 2019 Në ora: 14:25
Venko Filipçe

Rritja e vetëdijes për kontrollimin e hershëm të grave për të shpëtuar më shumë jetë, theksojnë rëndësinë e parandalimit dhe ndërgjegjësimin e popullatës për kancerin e gjirit janë porositë kryesore të dërguara nga 11-të “Përpara pembe 2019 – hapa kundër kancerit të gjirit “, e organizuar nga Shoqata “Borka-për çdo ditë të re” dhe Ambasada e SHBA-ve në vend.

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe mbështeti fushatën dhe tha se Ministria e Shëndetësisë për herë të parë këtë vit ka blerë citostatikë të shtrenjtë dhe duke falënderuar kësaj, siç tha ai, për të gjitha grave që kanë nevojë për trajtim pas operacionit ose pa operacion të kancerit të gjirit tani është i mbuluar me të gjithë terapinë që ju nevojiten.

“Për herë të parë, një terapi inovative për të ashtuquajturat Kanceri i gjirit CER2 dhe kjo terapi e linjës së dytë pranohet nga 15 pacientë. Ekzistojnë gjithashtu të gjitha testet që aksesi të individualizohet, duke mbajtur në konsideratë qasjet më moderne terapeutike siç janë ato në vendet më të zhvilluara në botë”, tha Filipçe.

Ai theksoi se po punohet për cilësinë e mamografive ekzistuese dhe tashmë që nga mesi i muajit të kaluar të gjithë janë plotësisht të servirur dhe operacionalë dhe kjo do të zvogëlojë kohën e pritjes për provimin e kërkuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...