Pendarovski: Bullgaria nuk do ta bllokojë marrjen e datës - Bota Sot
Pendarovski: Bullgaria nuk do ta bllokojë marrjen e datës

Maqedonia

Pendarovski: Bullgaria nuk do ta bllokojë marrjen e datës

Më: 8 tetor 2019 Në ora: 13:30
Stevo Pendarovski

Elementet e qëndrimit bullgar në lidhje me procesin integrues të Maqedonisë së Veriut janë çështje e brendshme politike të një vendi anëtar i BE-së dhe ky qëndrim me siguri nuk do të theksohet në Këshillin Evropian të radhës”.

Këtë e theksoi presidenti Stevo Pendarovski, në lidhje me njoftimet se Bullgaria nesër do t’i publikojë masat për negociatat e Maqedonisë së Veriut me BE-në.

Pendarovski tha se ka kontaktuar me presidentin bullgar Rumen Radev, duke shtuar se Bullgaria nuk do ta bllokojë fillimin e negociatave.

“Së pari të marrim datë, e më pas vendet-anëtare të BE-së duhet ta bëjnë kuadrin negociues nga aspekti kombëtar. Do t’i bëjmë pozitat tona negociuese në lidhje me atë që vendet tona e kërkojnë nga ne”, tha Pendarovski.

Krerët shtetëror bullgar më 30 shtator mbajtën takim konsultativ ku diskutuan për Maqedoninë e Veriut.

Pas takimit, kryeministri bullgar Boyko Borissov tha se Maqedonia e Veriut çdo herë mund të mbështetet në Bullgarinë, gjatë rrugës së saj për integrim në BE.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...