Maqedoni, nga fillimi i viti 2020 do të dihet sa administratorë do të kalojnë në sektorin privat - Bota Sot
Maqedoni, nga fillimi i viti 2020 do të dihet sa administratorë do të kalojnë në sektorin privat

Maqedonia

Maqedoni, nga fillimi i viti 2020 do të dihet sa administratorë do të kalojnë në sektorin privat

Më: 8 tetor 2019 Në ora: 22:52
Ilustrim

Nga fillimi i vitit 2020, do të dihet nëse dhe sa administratorë do të transferohen në sektorin privat.

Përgjigja do të jepet nga të ashtuquajturit analiza funksionale, e cila u njoftua nga Ministri i Shoqërisë së Informatikës dhe Administratës, Damjan Mançevski. Pritet që me një sistematizim të ri, kapacitetet e administratës më në fund do të jenë më efikase në shërbim të qytetarëve.

Qëllimi i procesit të kryerjes së një analize funksionale, thotë Mançevski, është të identifikojë sfidat nga një këndvështrim organizativ dhe funksional që potencialisht mund ta ngarkojnë ose pengojë përmbushjen e përgjegjësive dhe detyrave të institucionit.

Për të zbatuar metodologjinë janë trajnuar 15 përfaqësues të institucioneve, e cila do të jetë në gjendje të mbështesë të tjerët në kryerjen e analizës funksionale. Ky proces u paraprinë nga një analizë e bërë nga shërbimet e inspektimit e cila tregoi se duhet të kishte gjithsej 12 shërbime inspektimi në vend të 28 aktualëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...