Maqedoni, nga fillimi i viti 2020 do të dihet sa administratorë do të kalojnë në sektorin privat

Maqedonia

Maqedoni, nga fillimi i viti 2020 do të dihet sa administratorë do të kalojnë në sektorin privat

Më: 8 tetor 2019 Në ora: 22:52
Ilustrim

Nga fillimi i vitit 2020, do të dihet nëse dhe sa administratorë do të transferohen në sektorin privat.

Përgjigja do të jepet nga të ashtuquajturit analiza funksionale, e cila u njoftua nga Ministri i Shoqërisë së Informatikës dhe Administratës, Damjan Mançevski. Pritet që me një sistematizim të ri, kapacitetet e administratës më në fund do të jenë më efikase në shërbim të qytetarëve.

Qëllimi i procesit të kryerjes së një analize funksionale, thotë Mançevski, është të identifikojë sfidat nga një këndvështrim organizativ dhe funksional që potencialisht mund ta ngarkojnë ose pengojë përmbushjen e përgjegjësive dhe detyrave të institucionit.

Për të zbatuar metodologjinë janë trajnuar 15 përfaqësues të institucioneve, e cila do të jetë në gjendje të mbështesë të tjerët në kryerjen e analizës funksionale. Ky proces u paraprinë nga një analizë e bërë nga shërbimet e inspektimit e cila tregoi se duhet të kishte gjithsej 12 shërbime inspektimi në vend të 28 aktualëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat