Holanda është që Maqedonia dhe Shqipëria të trajtohen ndaras në procesin e anëtarësimit në BE - Bota Sot
Holanda është që Maqedonia dhe Shqipëria të trajtohen ndaras në procesin e anëtarësimit në BE

Maqedonia

Holanda është që Maqedonia dhe Shqipëria të trajtohen ndaras në procesin e anëtarësimit në BE

Më: 9 tetor 2019 Në ora: 11:35
Foto ilustrim

Holanda kërkon që Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të trajtohen ndaras në hapjen e bisedimeve për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Qëndrimi i tillë vjen pas debatit të djeshëm në Komitetin për Çështje Evropiane në Kuvendin e Holandës. Shefi i diplomacisë, Stef Bllok përsëriti qëndrimin e Qeverisë se nisja e bisedimeve me Shqipërinë për momentin do të ishte i hershëm. Megjithatë, Holanda, nuk do të vendosë veto nëse vendet anëtare të NATO-s do të jenë për nisje të bisedimeve.

Ministria e Punëve të Jashtme të Holandës i përsëriti qëndrimet e Qeverisë se vendet kandidate duhet t’i përmbushin kushtet e vendosura para hapjes së procesit negociues.

Holanda përshëndet përparimin e vendeve kandidate, por vlerësimi i tyre duhet të jetë ndaras në bazë të arritjeve.

Për pjesën e Maqedonisë së Veriut, thuhet se është bërë përparim inkurajues dhe përshëndetet Marrëveshja e Prespës si shembull për zgjidhjen e konflikteve në rajon. Rekomandohet vazhdimi i lëndëve të PSP-së dhe përshëndetet bartja e tyre në Prokurorinë e rregullt.

Për Shqipërinë, Qeveria e Holandës përshëndeti hapat e deritashëm, por duke theksuar se duhet bërë përpjekje shtesë në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...